Slzy necpalských kaštieľov

Autor: Martin Špaček | 29.3.2016 o 9:39 | (upravené 3.4.2016 o 8:54) Karma článku: 8,97 | Prečítané:  2997x

Už ani sám dobre neviem, prečo ma zaujalo ošarpané zborenisko, hŕba sotva pokope držiaceho kamenia, ktoré som na pol oka zahliadol z uháňajúceho auta na okraji turčianskej obce Necpaly.

Nevysvetliteľná energia, zvláštna sila z týchto ruín, ma však pritiahli späť. Že môj objav bude jeden z najpozorohudnejších, ale zároveň najsmutnejších, ktorý som za ostatné obdobie po svojich mini turistických potulkách Slovenskom zažil, som netušil vôbec. Že bude ale prekvapenie a rozčarovanie trojnásobné a také isté budú aj moje neskoršie rozpaky, to bola neplánovaná nadstavba. Totižto štyrmi renesančnými kaštieľmi sa na Slovensku nepýši len tak hociktorá dedina! A často ani mesto nie. Žiaľ, nutno mi jedným dychom povedať, že čo inde je azda pýchou, tu v srdci Turca nemá ďaleko k veľkej hanbe. Tri zo štyroch kedysi honosných šľachtických sídiel v pamiatkami naozaj štedro obdarenej obci na západnom úpätí Veľkej Fatry neďaleko Martina, o ktorej sú písomné zmienky už z 13.storočia a v dejinách patrila v regióne medzi najrozvinutejšie a najbohatšie vôbec, sú dnes na spadnutie. Ponížené a potupené. Nezastaviteľným časom, politickými systémami, chýbajúcimi financiami. Nemohúcnosťou jedných aj nezáujmom druhých.

Ruina prvá: Renesančný kaštieľ

Ide zrejme o najstarší kaštieľ v Necpaloch patriaci pôvodne šľachtickej rodine Justhovcov, ktorí sa stali miestnymi zemepánmi na prelome 15. a 16.storočia a patrili medzi najvýznamnejšie rody Turčianskej župy. Charakteristické sú jeho dve bašty na jeho južnom priečelí. Vchod je situovaný zboku z východnej strany a nad portálom je chronostikon s nápisom Erexit Ope Dei Chara Poserit A.I.D.N. AD 1673 Iuly 10. Zrejme ide o dátum dokončenia stavby kaštieľa v roku 1673. Monogram A.I.D.N. je s najväčšou pravdepodobnosťou skratkou A(ndrej) I(usth) D(e) N(eczpal). Nad vchodom sa nachádza arkier s renesančnou štítkovou atikou. V 19.storočí, po bankrote Justhovcov, prešiel kaštieľ do rúk rodiny Franklinovcov, ďalšieho významného rodu sídliaceho v Necpaloch. Kaštieľ je v súčasnosti už desiatky rokov neobývaný a pustne. Po roku 1989 bol vrátený pôvodným majiteľom. Posledná stavebná úprava, rekonštrukcia strechy, bola realizovaná pred dvadsiatimi rokmi a zrejme len vďaka nej kaštieľ ešte ako tak stojí. Použiteľné vnútorné drevené stavebné súčasti stavby, ako napríklad zárubne dverí, podlahy a obklady, boli za dlhé roky rozkradnuté a zrejme použité ako palivo.

 

Ruina druhá: Modrý kaštieľ

Ďalším kaštieľom, ktorý kraľuje námestiu obce Necpaly, je Modrý kaštieľ. Hlavnej fasáde orientovanej do priestoru námestia dominuje balkón s dverami lemovanými štukovým festónom a perlovcom. Kaštieľ patril pôvodne rodine Justhovcov, ale niektoré ich majetky v 19.storočí získala a zveľadila rodina Franklinovcov odvodzujúca svoje priezvisko od slávneho amerického štátnika. Kaštieľ s pôdorysom v tvare L bol postavený v 17.storočí. Svoj dnešný názov dostal podľa svetlomodrej barokovo-klasicistickej fasády, ktorú dostala pri úpravách v 2.polovici 18.storočia. V roku 1948 bol kaštieľ zoštátnený a neskôr bol upravený pre potreby detského domova. V súčasnosti je táto národná kultúrna pamiatka vo vlastníctve štátu opustená a v havarijnom stave.

Ruina tretia: Franklinovský kaštieľ

Tento kaštieľ sa nachádza na hornom konci obce, necelých 5 minút chôdzou od centra dediny. Historické prieskumy z posledných rokov ukazujú, že by mohlo ísť o najstarší kaštieľ v Necpaloch, tento fakt ale nebol oficiálne potvrdený. Kedysi kaštieľ obývala rodina Justhovcov a po nej Franklinovcov, ktorých ostatky sú pochované na malom cintoríne na kopci za kaštieľom. V jednom z hrobov sú spoločne pochovaní otec Dionýz Justh so svojim synom, prvým z rodu Franklinovcov, Benjaminom, neskorším dedičom majetku. Dionýz Justh mal ako vojenský pridelenec v Paríži nemanželského syna s vnučkou diplomata USA Benjamina Franklina. Syna so sebou priviedol do Necpál, ale rodina Justhovcov ho nikdy za svojho neprijala. Kaštieľ je v historických prameňoch spomínaný okolo roku 1695. Jeho jadrom je gotická kúria, jediná zachovaná v oblasti Turca. V 18.storočí bol kaštieľ slohovo a dispozične upravený a rozšírený. K menším úpravám došlo aj v priebehu 19. a 20.storočia. Dnešný kaštieľ je dvojpodlažná budova nepravidelného pôdorysu, fasády sú hladké a členené jednoduchými oknami. Kaštieľ bol obývaný asi do polovice sedemdesiatych rokov 20. storočia, potom bol opustený a začal chátrať. V súčasnosti je vo vlastníctve Matice Slovenskej, objekt nie je prístupny verejnosti, nevyužíva sa aj napriek investície do opravy strechy, ktorá ho chráni pred konečnou devastáciou (podobne ako u susedného renesančného kaštieľa). No zub času je neúprosný.

Ruina zachránená: Justhovský kaštieľ

Kaštieľ s charakteristickým vysunutým rizalitom na čelnej fasáde je jediným zo štyroch necpalských kaštieľov, ktorý nie je v ruinách. Tvoria ho celkovo tri objekty. Je to samotný kaštieľ, priľahlý park a fontána v areáli parku. Tento tzv. dolný kaštieľ je pomerne čerstvo zrekonštruovaný. Dátum jeho vzniku nie je presne známy, ale predpokladá sa, že bol postavený koncom 17.storočia a v druhej polovici 18.storočia bol prestavaný do dnešnej barokovo - klasicistickej podoby. Začiatkom 20.storočia kaštieľ kúpila barónka Helena Révay a rodine Révayovcov patril až do roku 1948. Po prevzatí moci komunistami bol kaštieľ znárodnený a majitelia ho museli opustiť. Kaštieľ bol následne využívaný ako budova poľnohospodárskeho učilišťa. V súčasnosti je kaštieľ v súkromných rukách a nie je prístupný verejnosti.

Je nad slnko jasnejšie, že obec sama sa nebude vedieť s týmto ťažkým dedičstvom vysporiadať. Štát sa nestará o ľudí, veľmi pochybujem, že sa bude, alebo aspoň začne, o svoj majetok. A tým zároveň aj o svoju históriu. Jedným z riešení je predaj pamiatok do rúk súkromníkovi, ktorého koncept bude po "a" buď bližší ľuďom (ako napríklad hrad s kaštieľom s podobným osudom v Liptovskom Hrádku, o ktorom som nedávno na potulkách Liptovom nadšený písal svoj blog http://martinspacek1.blog.sme.sk/c/385976/ked-sa-dobra-polievka-navari-z-takmer-nicoho.html), alebo po "b" tým horným vybraným desaťtisícom, ako sa stalo v tomto prípade.

A na záver krátky citát z webu Pamiatkového úradu Slovenskej republiky:

"Pamiatky chránime najmä kvôli hodnotám, ktoré sú nositeľom cenného autentického odkazu minulosti. Pamiatky sú súčasťou našej kultúrnej a národnej identity, predstavujú priamy odkaz našich predkov a predchodcov. Zachovanie a prezentovanie všetkých týchto hodnôt, ktorých nositeľmi pamiatky sú, je jedným z hlavných cieľov ich ochrany. Základným predpokladom uvedomelej ochrany pamiatok je nielen ich poznanie, ale najmä pochopenie ich hodnoty a pochopenie našej povinnosti túto hodnotu zachovať a odovzdať nasledujúcim generáciám.

Národné kultúrne pamiatky sú jednou z najhodnotnejších a najvýznamnejších súčastí hmotného kultúrneho dedičstva. V zmysle Ústavy Slovenskej republiky je povinnosťou nás všetkých chrániť kultúrne dedičstvo, preto ochrana jeho vybranej súčasti - pamiatok - by mala byť samozrejmosťou. Právny rámec pre ochranu pamiatok vytvára zákon NR SR č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu a jeho vykonávajúca vyhláška."

 

Zdroj: www.pamiatky.sk; www.pamiatky.sk/po/po?Kraj=5&Okres=37&Obec=1118&KatastralneUzemie=1497&Ulica=&OrientacneCislo=&UnifikovanyNazovPO=KA%C5%A0TIE%C4%BD&CUZText=&SearchButton=H%C4%BEada%C5%A5; www.pluska.sk/soubiznis/franklinovci-z-turca.html; www.justh.sk/necpaly; www.necpaly.sk; www.cs.wikipedia.org/wiki/Necpaly; www.slovaktip.sk/destinacie/Justhovsky-kastiel-v-Necpaloch?oid=7001; www.toulkypocechach.com/necpaly2.php; www.slovenskehrady.sk

Fotografie:súkromný archív autora; www.necpaly.sk; www.wikipedia.com; www.necpaly.justh.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?