Tak trochu smutne zabudnutá história Liptovského Mikuláša

Autor: Martin Špaček | 17.7.2015 o 15:51 | (upravené 19.1.2016 o 9:21) Karma článku: 12,29 | Prečítané:  4725x

Na Slovensku sú početné pamätníky a pomníky pripomínajúce dôstojne (časť z nich žiaľ aj veľmi skromne) tých, ktorí priniesli v boji proti nemeckému fašizmu a pri oslobodzovaní vlasti počas druhej svetovej vojny najvyššie obete.

Chronicky známe sú bratislavský Slavín, týčiaci sa vysoko na kopci nad mestom, ktorý sa dvadsaťpäť rokov od nežnej revolúcie stal základňou skateboardujúceho bratislavského dorastu a po západe slnka miestom sladkej romantiky a pre niektorých aj pikantnej erotiky. Raz do roka však aj miestom, kde štát a štátnici, diplomati a veľvyslanci, vojaci bývalí i súčasní, absolvujú svoju povinnú májovú jazdu zo stanice minulosť do stanice prítomnosť.

Pamätník na Dukle je takmer zabudnutý, ďaleko na mape, ďaleko od záujmu. Bol som si ho pozrieť, viem, o čom hovorím (http://martinspacek1.blog.sme.sk/c/381765/dukla-cos-mi-iluzie-sfukla.html). Ako by to všetko malo byť - a že to veru nie je - vedia pravdepodobne už len tí, ktorých ľudské osudy a ich nie zasa až tak dávna minulosť, sa priamo a osobne týkajú.

Nie som vyhľadávač týchto pietnych miest. To je dôležité povedať. Zaujímajú ma dejiny, možno o niečo viac tie druhej svetovej vojny. Preto, keď som z auta úplnou náhodou v Liptovskom Mikuláši uvidel na stĺpe malú značku ukazujúcu smer na vojenský cintorín na vrchu Háj, som nezaváhal ani na moment. A dobre som urobil. Objavil som miesto, o ktorom sa veľa či skoro vôbec nehovorí a je v tieni svojich slávnejších pamätníkov.

V mobilnom telefóne ihneď „gúglim“ prvé informácie. Ďalšie, a rovnako veľmi zaujímavé, nachádzam priamo na mieste z informačnej tabule v spodnej časti cintorína. Dozvedám sa, že stojím na mieste posledného  odpočinku takmer 1400 príslušníkov 1.československého armádneho zboru, ktorí položili svoj život v bojoch o Liptovský Mikuláš v roku 1945. Bojovalo sa tu neskutočných 62 dní, čo potvrdzuje dôležitosť tejto lokality pre obe bojujúce strany. Boje boli svojim rozsahom i intenzitou porovnateľné s operáciou v Duklianskom priesmyku. Pri oslobodzovaní Liptovského Mikuláša padlo dovedna 4563 vojakov, československí sú pochovaní tu na výšine Háj a sovietski boli prevezení a pochovaní v Žiline na vŕšku Bôrik. Centrum Liptova bolo po ťažkých bojoch definitívne oslobodené skoro ráno 4.apríla 1945 a možno aj to je jedna z príčin, prečo sa tento dátum a lokalita „nezmestili“ tak intenzívne do učebníc a ostali Slovensku tak trošku v zabudnutí. Presne ten istý deň bola totiž oslobodená Bratislava a verte, že moje ročníky tento dátum vysypú i o polnoci a možno aj po nej.

 

Informácie, ktoré o tomto zabudnutom mieste nachádzam, čítam prvý raz vo svojom živote: Areál piety na kóte 748 Háj, ktorá v roku 1945 mala strategický význam pri oslobodzovaní mesta, je najväčším vojenským cintorínom československých vojakov na území bývalého Československa. O jeho vybudovaní bolo rozhodnuté v roku 1950, konečnú podobu, tak ako je ho možné vidieť dnes, dostal v roku 1961. Pietny cintorín s areálom je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. Podľa môjho názoru absolútne oprávnene. Žiadny zneužiteľný sentiment, žiadna zhnitá propaganda z čias socializmu. To je dávno preč. Miesto vyžaruje zo seba, tak ako Slavín alebo Dukla, zvláštnu neopísateľnú energiu, pietu a pokoru zároveň, písanú rukou dejín, ale najmä rukou tých, ktorí tu históriu tvorili, menili a za ňu (či za nás) sa obetovali.

Vždy sa potom na takomto mieste sám seba pýtam, či by sme to dokázali dnes aj my.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?